czas nas uczy pogody

czas nas uczy pogody

Wpis

środa, 02 października 2013

Tak dla referendum

Nie rozumiem ataków na referenda lokalne. To arcyważny instrument systemu demokratycznego i nie powinno się przy nim manipulować. To właśnie w referendum wyborcy mogą wypowiedzieć się w sposób bezpośredni na temat formy i sposobu sprawowanej władzy. Wszelkie zakusy na ograniczenie znaczenia, czy też zakresu referendum godzą w instytucję demokracji bezpośredniej, czyli godzą w prawo wyborców do bezpośredniego wypowiedzenia się w danej sprawie. Ograniczanie funkcji referendów przeczy idei społeczeństwa obywatelskiego, tak istotnego dla społeczeństw zakorzenionych w demokracji. 

W naszym kraju idea społeczeństwa obywatelskiego funkcjonuje w sposób niedostateczny, więc ograniczanie roli referendum w państwie zmierzającym ku demokracji zmniejsza znaczenie tej idei oraz ogranicza osobisty wpływ obywateli na formę sprawowanej władzy.

Referendum to jedyny "bat" w rękach wyborców na wójta, burmistrza, czy prezydenta, którzy de facto pełnią swoją funkcję w sposób nieograniczony. Nie dziwi mnie niezadowolenie przedstawicieli władz wykonawczych gmin, ale przecież nie dla nich ustanowiono instytucję referendum tylko dla obywateli, bo to przecież z ich ramienia tj. ludu, sprawują władzę.

Referenda mają sens, nawet jeśli frekwencja jest niewystarczająca i referendum jest nieważne. Stanowią impuls uruchamiający aktywność społeczną i budują przekonanie, że społeczeństwo ma wpływ na sposób sprawowania i wykonywania władzy.

Nie powinno się zmieniać funkcjonujących od lat ustaw tylko dlatego, że obywatele za często korzystają ze swoich praw. Prawo ma służyć obywatelom, a nie na odwrót. Ograniczanie praw obywateli nie służy państwu prawa, a reżimowi. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
bobotka
Czas publikacji:
środa, 02 października 2013 22:10

Polecane wpisy

Trackback